I juni 2023 rejste vi 3 dage til Bornholm for at besøge koret Det rytmiske Selskab.
Vi rejste fredag morgen med bus via Ystad med kurs mod Svaneke, hvor vi skulle
bo de 3 dage. På vejen fra Rønne besøgte vi Nylars Rundkirke, hvor vi fik en lille rundvisning og prøvede akustikken af i kirken.


Derefter satte vi kursen mod Svaneke ind gennem Almindingen. Vi kørte til Svaneke Vandrerhjem og blev indkvarteret, spiste vores madpakker og skiftede tøj. Så fyldte vi vores pianists bil med skamler, podie og nodestativer, da bussen ikke kunne parkere ved Svaneke kirke, hvor vi skulle have koncert kl. 17.00. Efter koncerten spiste vi dejlig middag på Vandrerhjemmet og sang og hyggede os.
Lørdag var der mulighed for at kigge på Svaneke inden vi ved middagstid satte kurs mod Rønne, hvor vi skulle møde det bornholmske kor.


Vi blev budt velkommen og spiste frokost, øvede sammen og hver for sig. Og sidst på eftermiddagen holdt vi koncert sammen med fyldt sal. Efter koncerten blev der stillet borde og stole op, og rummet blev gjort klar til festmiddag og festaften med masser af underholdning, fællessang og -dans. Bornholmerne havde planlagt en smadder hyggelig og sjov aften.


Søndag morgen samledes vi til brunch og pakkede bussen igen. Så kørte vi mod Gudhjem, hvor vi sejlede langs kysten til Helligdomsklipperne og så ad nordkysten via Hammer havnen og Hammershus til Rønne og så gik turen hjem igen.


I 2025 kom Bornholmerne på genvisit i Taastrup.
